  • SMCJ90CA
SMCJ90CA
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ90CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMCJ90CA
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ90CA
Description:
TVS DIODE 90V 146V SMC
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ90CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMCJ90CA.
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2010
  • Series
    SMCJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMCJ90
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    10.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    146V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    90V
  • Breakdown Voltage
    100V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    90V