  • SMDJ16CA-HRAT7
SMDJ16CA-HRAT7
advertisement
Manufacturer No:
SMDJ16CA-HRAT7
HK JDW NO:
461-SMDJ16CA-HRAT7
Datasheet:
SMDJ16CA-HRAT7
Step5Bar-code shipping tag
SMDJ16CA-HRAT7
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMDJ-HRA
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    17.8V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    115.4A
  • Clamping Voltage
    26V
  • Peak Pulse Current
    115.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    16V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Bidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W