  • SMK316B7222MF-T
SMK316B7222MF-T
advertisement
Manufacturer No:
SMK316B7222MF-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-SMK316B7222MF-T
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
SMK316B7222MF-T
Purchasing and Inquiry
SMK316B7222MF-T Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.With a voltage of 630V, it can operate.
SMK316B7222MF-T Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V
SMK316B7222MF-T Applications
There are a lot of Taiyo Yuden SMK316B7222MF-T applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
SMK316B7222MF-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    1.15mm
  • Thickness (Max)
    0.049 1.25mm
  • Thickness
    1.2446mm