  • SMP18-E3/85A
SMP18-E3/85A
advertisement
Manufacturer No:
SMP18-E3/85A
HK JDW NO:
884-SMP18-E3/85A
Package:
DO-220AA
Datasheet:
SMP18-E3/85A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMP18-E3/85A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-220AA
  • Supplier Device Package
    DO-220AA (SMP)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®, eSMP®
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Base Part Number
    SMP*
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    20V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    12.4A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    32.2V
  • Clamping Voltage
    32.2V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    18V
  • Peak Pulse Current
    12.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Max Surge Current
    12.4A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    20V