  • SN74V215-20PAG
SN74V215-20PAG
advertisement
Manufacturer No:
SN74V215-20PAG
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74V215-20PAG
Package:
64-TQFP
Datasheet:
SN74V215-20PAG
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin 74V215 FIFO memory IC74V Series 9K 512 x 1812ns
Purchasing and Inquiry
SN74V215-20PAG Overview
You can find FIFO memory chip in the 64-TQFP package.The package comes in a case of Tray .Data and applications can be stored in the FIFO chip's 9K 512 x 18 memory.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.It is a component from the 74V series.Surface Mount is memory IC's recommended mounting method.Memory IC is a member of the 74V215 family.When the supply voltage is 3.3V , high efficiency is possible.As a result of this, FIFO means contains 64 terminations.These are the 64 pins for operation.For its operation, 35mA is the maximum current required.FIFO is recommended that the supply voltage be set to 3.3V for maximum efficiency.FIFOs contains this gadget in its entirety.There is a memory type OTHER FIFO in the IC of this part.When the frequency is set to 50MHz , the system can maintain good accuracy.In this case, the FIFO memory IC's maximum supply voltage is set to 3.6V .Keep the supply voltage (Vsup) above 3V for normal operation.Due to the use of 2 circuits, FIFO memory chip has an enhanced level of flexibility.
SN74V215-20PAG Features
9K 512 x 18 memory size
74V series
Best part number of 74V215
FIFOs category
SN74V215-20PAG Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V215-20PAG FIFOs Memory applications.
  • Notebook
  • Medical Monitoring Device
  • Extended product life cycle
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Video
  • Communications Systems
  • Video time base correction
  • Buses
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Routers
Step5Bar-code shipping tag
SN74V215-20PAG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    274.706879mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    74V215
  • Function
    Synchronous
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Size
    9K 512 x 18
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Access Time
    12ns
  • Data Bus Width
    18b
  • Direction
    Unidirectional
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Density
    9 kb
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • Retransmit Capability
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • Height
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1mm