  • SN74V225-10PAG
SN74V225-10PAG
advertisement
Manufacturer No:
SN74V225-10PAG
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74V225-10PAG
Datasheet:
SN74V225-10PAG
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin 74V225 FIFO memory IC74V Series 18K 1K x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
SN74V225-10PAG Overview
This package is included in 64-TQFP .There's a Tray on the package.There is a memory of 18K 1K x 18 available for storing data and applications.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3V~3.6V .The 74V series is represented by this memory logic.Mounting it in the Surface Mount way is recommended.In addition, it is among the members of the 74V225 family.When the supply voltage is 3.3V there is the possibility of high efficiency.FIFO means contains a total of 64 terminations.In the case of the operation pins, they are 64 pins.In order for FIFO design to operate, FIFO design requires a maximum current of 35mA .In order to maximize efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V .There is a self-contained gadget within FIFOs .The IC of the part is OTHER FIFO memory type.In the presence of a 100MHz frequency, it can maintain good accuracy.FIFO memory IC's maximum supply voltage is set to 3.6V .To ensure normal operation, the supply voltage should be greater than 3V (Vsup).By using 2 circuits, FIFO memory chip achieves enhanced flexibility.
SN74V225-10PAG Features
18K 1K x 18 memory size
74V series
Best part number of 74V225
FIFOs category
SN74V225-10PAG Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V225-10PAG FIFOs Memory applications.
  • Digital buffering
  • Consumer Systems
  • Temporary storage elements
  • Extended product life cycle
  • Emulators
  • IP Camera Buffer
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Game Controller
  • Cardiac Monitoring Device
  • IP Radio
Step5Bar-code shipping tag
SN74V225-10PAG
    Select All
  • Mount
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    274.706879mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    74V225
  • Function
    Synchronous
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Size
    18K 1K x 18
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    35mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Bus Width
    18b
  • Direction
    Unidirectional
  • Organization
    1KX18
  • Memory Width
    18
  • Density
    18 kb
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • Retransmit Capability
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • Cycle Time
    10 ns
  • Length
    10mm