  • SN74V263-15GGM
SN74V263-15GGM
advertisement
Manufacturer No:
SN74V263-15GGM
HK JDW NO:
815-SN74V263-15GGM
Package:
100-LFBGA
Datasheet:
SN74V263-15GGM
Description:
100 Terminations100 Pin 74V263 FIFO memory IC74V Series 144K 8K x 18 16K x 910ns
Purchasing and Inquiry
SN74V263-15GGM Overview
FIFO memory chip is contained in the 100-LFBGA package.In this case, it is packaged in case number Tray .A FIFO chip's memory is 144K 8K x 18 16K x 9 , which may be used to store applications and data.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.A 3.15V~3.45V supply voltage is required to power it.It is a component from the 74V series.There is a FIFO's maximum operating supply current of 35mA .Mounting it in the Surface Mount way is recommended.The 74V263 family of objects contains it.When the supply voltage is 3.3V , high efficiency is possible.In FIFO means, there are 100 terminations.In the case of the operation pins, they are 100 pins.FIFOs contains this gadget in its entirety.It has a OTHER FIFO memory type IC.In normal circumstances, the component has 3.3V power supplies.It is also possible to generate CAN ALSO BE CONFIGURED AS 16384 X 9 using this FIFO memory.There is a FIFO memory IC's maximum supply voltage of 3.45V (Vsup).Ideally, the supply voltage (Vsup) should stay above 3.15V .With the use of 2 circuits, FIFO memory chip provides enhanced flexibility.
SN74V263-15GGM Features
144K 8K x 18 16K x 9 memory size
74V series
Best part number of 74V263
FIFOs category
SN74V263-15GGM Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V263-15GGM FIFOs Memory applications.
  • IP Radio
  • Consumer Systems
  • IP Camera Buffer
  • Magnetic memories
  • Desktop Computers
  • Queues for communication systems
  • Wireless
  • Cameras
  • Network switching/routing
  • Multi-stage synchronizer
Step5Bar-code shipping tag
SN74V263-15GGM
  • Cycle Time
    15 ns
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    100-LFBGA
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    CAN ALSO BE CONFIGURED AS 16384 X 9
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74V263
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.45V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Memory Size
    144K 8K x 18 16K x 9
  • Access Time
    10ns
    Unidirectional
  • Organization
    8KX18
  • Memory Width
    18
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Memory Density
    147456 bit
  • Max Frequency
    66.7MHz