  • SN74V273-7GGM
SN74V273-7GGM
advertisement
Manufacturer No:
SN74V273-7GGM
HK JDW NO:
815-SN74V273-7GGM
Package:
100-LFBGA
Datasheet:
SN74V273-7GGM
Description:
100 Terminations100 Pin 74V273 FIFO memory IC74V Series 288K 16K x 18 32K x 95ns
Purchasing and Inquiry
SN74V273-7GGM Overview
The 100-LFBGA package contains FIFO memory chip.There's a Tray on the package.In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 288K 16K x 18 32K x 9 , which can be used to store applications and data.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.A supply voltage of 3.15V~3.45V is required for its operation.The memory logic belongs to the series 74V .A FIFO's maximum operating supply current of 35mA is available.Mounting it in the Surface Mount way is recommended.Memory IC is a member of the 74V273 family.High efficiency is possible with a supply voltage of 3.3V .I found that it has 100 terminations in FIFO means.These are the 100 pins for operation.FIFOs contains this gadget in its entirety.It has a OTHER FIFO memory type IC.A component normally has 3.3V power supplies attached to it.FIFO memory IC's maximum supply voltage is set to 3.45V .A voltage above 3.15V is necessary for normal operation.By using 2 circuits, FIFO memory chip achieves enhanced flexibility.
SN74V273-7GGM Features
288K 16K x 18 32K x 9 memory size
74V series
Best part number of 74V273
FIFOs category
SN74V273-7GGM Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V273-7GGM FIFOs Memory applications.
  • HDD
  • Industrial Systems
  • Multimedia
  • Transistors
  • Computers
  • Look-up Tables
  • Microprogramming
  • Communications Systems
  • Emulators
  • Video time base correction
Step5Bar-code shipping tag
SN74V273-7GGM
  • Package / Case
    100-LFBGA
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.45V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Size
    288K 16K x 18 32K x 9
  • Access Time
    5ns
    16KX18
  • Memory Width
    18
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Max Frequency
    133MHz
    Yes
  • Alternate Memory Width
    9
  • Cycle Time
    7.5 ns
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    10mm