  • SN74V283-15GGM
SN74V283-15GGM
advertisement
Manufacturer No:
SN74V283-15GGM
HK JDW NO:
815-SN74V283-15GGM
Package:
100-LFBGA
Datasheet:
SN74V283-15GGM
Description:
100 Terminations100 Pin 74V283 FIFO memory IC74V Series 576K 32K x 18 64K x 910ns
Purchasing and Inquiry
SN74V283-15GGM Overview
You will find FIFO memory chip in the 100-LFBGA package.The package comes in a case of Tray .A FIFO chip's memory is 576K 32K x 18 64K x 9 , which may be used to store applications and data.It is advisable to regulate the temperature to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.For operation, a voltage of 3.15V~3.45V is used.The 74V series is represented by this memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 35mA .Mounting it in Surface Mount is recommended.In terms of its family, it is part of the 74V283 family.An input voltage of 3.3V results in high efficiency.FIFO means contains a total of 100 terminations.FIFO design has 100 operation pins.In FIFOs , there is a self-contained gadget.In this part, the memory type is OTHER FIFO .A component normally has 3.3V power supplies attached to it.Additionally, CAN ALSO BE CONFIGURED AS 65536 X 9 can be generated with this FIFO memory.There is a FIFO memory IC's maximum supply voltage of 3.45V .To ensure normal operation, make sure the supply voltage (Vsup) is above 3.15V .With the use of 2 circuits, FIFO memory chip provides enhanced flexibility.
SN74V283-15GGM Features
576K 32K x 18 64K x 9 memory size
74V series
Best part number of 74V283
FIFOs category
SN74V283-15GGM Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V283-15GGM FIFOs Memory applications.
  • Video time base correction
  • Event Recorder
  • Industrial Systems
  • Networking
  • Data-acquisition systems
  • Medical Monitoring Device
  • Signal processing
  • Smart Meter
  • Programmable Logic Controller
  • TVs
Step5Bar-code shipping tag
SN74V283-15GGM
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74V283
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.45V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Memory Size
    576K 32K x 18 64K x 9
  • Access Time
    10ns
    Unidirectional
  • Memory Width
    18
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Max Frequency
    66.7MHz
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • FWFT Support
    Yes
  • Alternate Memory Width
    9
  • Output Enable
    YES
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • Cycle Time
    15 ns
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    100-LFBGA
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    CAN ALSO BE CONFIGURED AS 65536 X 9
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V