  • SN74V283-6GGM
SN74V283-6GGM
advertisement
Manufacturer No:
SN74V283-6GGM
HK JDW NO:
815-SN74V283-6GGM
Package:
100-LFBGA
Datasheet:
SN74V283-6GGM
Description:
100 Terminations100 Pin 74V283 FIFO memory IC74V Series 576K 32K x 18 64K x 94.5ns
Purchasing and Inquiry
SN74V283-6GGM Overview
100-LFBGA is a package that contains FIFO memory chip.In the shape of a Tray , it's packaged.There is a memory of 576K 32K x 18 64K x 9 available for storing data and applications.Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.For operation, a voltage of 3.15V~3.45V is used.It is a component from the 74V series.35mA is memory IC's maximum operating supply current.The recommended mounting method for this FIFO products is Surface Mount .Memory IC belongs to the family of 74V283 .When the supply voltage is 3.3V there is the possibility of high efficiency.The number of terminations in FIFO means is 100 .As far as the operation pins are concerned, they are 100 pins.It is contained within FIFOs .The IC of the part is of the type OTHER FIFO .Components normally possess 3.3V power supplies.It is also possible to generate CAN ALSO BE CONFIGURED AS 65536 X 9 by using this FIFO memory.Vsup is set to 3.45V (FIFO memory IC's maximum supply voltage).In order to ensure normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3.15V .Using 2 circuits gives FIFO memory chip enhanced flexibility.
SN74V283-6GGM Features
576K 32K x 18 64K x 9 memory size
74V series
Best part number of 74V283
FIFOs category
SN74V283-6GGM Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V283-6GGM FIFOs Memory applications.
  • Disk Controllers
  • High-speed disk
  • Game Controller
  • Routers
  • Extended product-change notification
  • GPS Offender Tracking
  • Digital buffering
  • Data
  • IP Camera Buffer
  • Address mapping
Step5Bar-code shipping tag
SN74V283-6GGM
  • Package / Case
    100-LFBGA
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    CAN ALSO BE CONFIGURED AS 65536 X 9
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74V283
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.45V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Memory Size
    576K 32K x 18 64K x 9
  • Access Time
    4.5ns
    Unidirectional
  • Memory Width
    18
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Max Frequency
    166MHz
    Uni-Directional
  • FWFT Support
    Yes
  • Alternate Memory Width
    9
    Depth, Width
  • Cycle Time
    6 ns
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    10mm