  • SN74V283-7PZA
SN74V283-7PZA
advertisement
Manufacturer No:
SN74V283-7PZA
HK JDW NO:
815-SN74V283-7PZA
Package:
80-LQFP
Datasheet:
SN74V283-7PZA
Description:
80 Terminations3.3V 80 Pin 74V283 FIFO memory IC74V Series 576K 32K x 18 64K x 95ns
Purchasing and Inquiry
SN74V283-7PZA Overview
80-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.In terms of packaging, it comes in Tray cases.There is a 576K 32K x 18 64K x 9 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.For operation, it requires a supply voltage of 3.15V~3.45V .It is a member of the 74V series .It has a maximum operating supply current of 35mA .Surface Mount is recommended as the mounting method.Memory IC is a member of the 74V283 family.If the supply voltage is set to 3.3V , high efficiency can be achieved.I found that it has 80 terminations in FIFO means.As far as the operation pins are concerned, they are 80 pins.There is a maximum current requirement of 35mA for its operation.A supply voltage of 3.3V is recommended for FIFO's maximum efficiency.A self-contained gadget is contained in FIFOs .A OTHER FIFO memory type IC is used in the part.A frequency of 133MHz is capable of maintaining good accuracy.Additionally, this FIFO memory can be used to generate CAN ALSO BE CONFIGURED AS 65536 X 9 .As a result, Vsup is set at 3.45V (FIFO memory IC's maximum voltage supply).Keeping the supply voltage (Vsup) above 3.15V is essential for normal operation.By using 2 circuits, FIFO memory chip achieves enhanced flexibility.
SN74V283-7PZA Features
576K 32K x 18 64K x 9 memory size
74V series
Best part number of 74V283
FIFOs category
SN74V283-7PZA Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74V283-7PZA FIFOs Memory applications.
  • GPS Offender Tracking
  • Magnetic memories
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Microprogramming
  • IP Radio
  • Programmable Logic Controller
  • High-speed graphics pixel buffer
  • TVs
  • Desktop Computers
  • Game Controller
Step5Bar-code shipping tag
SN74V283-7PZA
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    CAN ALSO BE CONFIGURED AS 65536 X 9
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    133MHz
  • Base Part Number
    74V283
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.45V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Memory Size
    576K 32K x 18 64K x 9
  • Element Configuration
    Dual
  • Max Supply Current
    35mA
  • Access Time
    5ns
    Unidirectional
  • Memory Width
    18
  • Density
    576 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • FWFT Support
    Yes
  • Alternate Memory Width
    9
  • Output Enable
    YES
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • Cycle Time
    7.5 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm