  • SR151A330JAR
SR151A330JAR
advertisement
Manufacturer No:
SR151A330JAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR151A330JAR
Package:
Radial
Datasheet:
SR151A330JAR
Purchasing and Inquiry
SR151A330JAR Overview
Programs on this device are of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm size/dimension.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
SR151A330JAR Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
SR151A330JAR Applications
There are a lot of AVX Corporation SR151A330JAR applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
SR151A330JAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.54mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Voltage
    100V
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Height
    3.81mm
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.81mm
  • Thickness
    2.54mm