  • SR201A102JAA
SR201A102JAA
advertisement
Manufacturer No:
SR201A102JAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR201A102JAA
Package:
Radial
Datasheet:
SR201A102JAA
Purchasing and Inquiry
SR201A102JAA Overview
This device's program size/dimension is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
SR201A102JAA Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
SR201A102JAA Applications
There are a lot of AVX Corporation SR201A102JAA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
SR201A102JAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    3.175mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Voltage
    100V
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm
  • Thickness
    3.17mm