  • SR211A330JAR
SR211A330JAR
advertisement
Manufacturer No:
SR211A330JAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR211A330JAR
Package:
Radial
Datasheet:
SR211A330JAR
Purchasing and Inquiry
SR211A330JAR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.With the voltage 100V, it is capable of operating.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5.08mm.
SR211A330JAR Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
SR211A330JAR Applications
There are a lot of AVX Corporation SR211A330JAR applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
SR211A330JAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Depth
    3.175mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Voltage
    100V
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm
  • Thickness
    3.17mm