  • SRP1038A-470M
SRP1038A-470M
advertisement
Manufacturer No:
SRP1038A-470M
HK JDW NO:
103-SRP1038A-470M
Datasheet:
SRP1038A-470M
Description:
BOURNS SRP1038A-470MSurface Mount Power Inductor, AEC-Q200 SRP1038A Series, 47 H,20%, Shielded, 0.167 ohm, 3 A
Step5Bar-code shipping tag
SRP1038A-470M
    18 Weeks
  • Mount
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Carbonyl Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Series
    SRP1038A
  • Size / Dimension
    0.433Lx0.394W 11.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    10.3mm
  • Current Rating
    3A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    47μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    167mOhm Max
  • Max DC Current
    3A
  • Frequency - Self Resonant
    5MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 100kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Current - Saturation
    4.5A
  • Case/Size Code
    3939
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    3A
  • RMS Current (Irms)
    3A
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm