  • SRR1260-4R7Y
SRR1260-4R7Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR1260-4R7Y
HK JDW NO:
103-SRR1260-4R7Y
Datasheet:
SRR1260-4R7Y
Description:
FIXED IND 4.7UH 6.8A 15.5 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
SRR1260-4R7Y
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Steel
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2006
  • Series
    SRR1260
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Wirewound
  • Resistance
    15.5MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Current Rating
    6.8A
  • Frequency
    36.7MHz
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    15.5mOhm Max
  • Max DC Current
    6.8A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    19 @ 7.96MHz
  • Current - Saturation
    7A
  • Q Factor
    19
  • Case/Size Code
    4949
  • Inductance Tolerance
    30%
  • DC Current
    6.8A
  • RMS Current (Irms)
    6.8A
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm