  • SRU1028A-101Y
SRU1028A-101Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU1028A-101Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRU1028A-101Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRU1028A-101Y
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 850mA 470mOhm DCR Automotive T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRU1028A-101Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    SRU1028A
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.394W 10.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    10.3mm
  • Current Rating
    850mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    470mOhm Max
  • Max DC Current
    850mA
  • Frequency - Self Resonant
    7MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 796kHz
  • Current - Saturation
    800mA
  • Case/Size Code
    3939
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    850mA
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm