  • ST2-120B50
ST2-120B50
advertisement
Manufacturer No:
ST2-120B50
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-ST2-120B50
Package:
Datasheet:
ST2-120B50
Description:
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ST2-120B50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 60V Series 120V
  • Output Voltage 2
    60V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    1.1 VA
  • Height
    23.88mm
  • Height Seated (Max)
    23.86mm
  • Length
    28.7mm
  • Width
    28.7mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.17lb 77.11g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Split Bobbin Plug-In
  • Size / Dimension
    28.70mm Lx28.70mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    1.1W
  • Max Power Dissipation
    1.1W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L28.7XB28.7XH23.88 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    10mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 20mA Series 10mA
  • Power - Max
    1.1VA
  • Output Voltage 1
    60V