  • ST3-56B33
ST3-56B33
advertisement
Manufacturer No:
ST3-56B33
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-ST3-56B33
Package:
Datasheet:
ST3-56B33
Description:
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE
Step5Bar-code shipping tag
ST3-56B33
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ST3-56B33.
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.25lb 113.4g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Split Bobbin Plug-In
  • Size / Dimension
    35.05mm Lx28.70mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    2.4W
  • Max Power Dissipation
    2.4W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    35.052mm X 28.702mm X 30.226mm
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    45mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 90mA Series 45mA
  • Power - Max
    2.4VA
  • Output Voltage 1
    28V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 28V Series 56V
  • Output Voltage 2
    28V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    2.4 VA
  • Height
    30.23mm
  • Length
    35.052mm
  • Width
    28.702mm