  • SY100EL33ZC-TR
SY100EL33ZC-TR
advertisement
Manufacturer No:
SY100EL33ZC-TR
HK JDW NO:
536-SY100EL33ZC-TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SY100EL33ZC-TR
Description:
1 Element Counters & Dividers 100EL Series 100EL33 Up Positive, Negative 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
SY100EL33ZC-TR Overview
In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)package, it is supplied. In wires, 1elements are connected. Tape & Reel (TR)is the packaging method used for this package. Having been designed as a member of the 100ELseries, it is well suited for use in a wide range of applications. Divide-by-4is selected as the logic type. It is recommended that the operating temperature be set to -40°C~85°C. This device is mounted in the Surface Mountposition. In the case of a supply voltage of [0], it operates more reliably. It contains 1elements. Among its base part number [0], you will find additional parts that are related.
SY100EL33ZC-TR Features
Embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 bits per element
SY100EL33ZC-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology SY100EL33ZC-TR Counters & Dividers applications.
  • ANALOG SIGNAL PROCESSING
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
  • DIVISION
  • Fixed and programmable counters greater than 10
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
  • Divide-by-N counting
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • Up Counters
  • Counter control/timers
Step5Bar-code shipping tag
SY100EL33ZC-TR
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    100EL
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3.3V~5V
  • Base Part Number
    100EL33
  • Number of Elements
    1
  • Reset
    Asynchronous
  • Direction
    Up
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Number of Bits per Element
    1
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Count Rate
    4.2GHz