  • SY10EL33LZC-TR
SY10EL33LZC-TR
advertisement
Manufacturer No:
SY10EL33LZC-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SY10EL33LZC-TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SY10EL33LZC-TR
Description:
1 Element Counters & Dividers 10EL Series 10EL33 Up Positive, Negative 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
SY10EL33LZC-TR Overview
This is a device supplied in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. There are 1 terminations on the device. There is a package in the form of Tape & Reel (TR). With its 10ELseries designation, it can be used for a range of applications. It is decided to use the logic type [0]. -40°C~85°Cshould be set as the operating temperature. This device is mounted in the Surface Mountposition. As long as the supply voltage is set to [0], the device can operate with a greater degree of reliability. An array consists of 1bits for each element. Among its base part number [0], you will find additional parts that are related.
SY10EL33LZC-TR Features
Embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 bits per element
SY10EL33LZC-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology SY10EL33LZC-TR Counters & Dividers applications.
  • Control counters
  • SQUARE ROOT
  • Time-delay circuits
  • Time delay circuits
  • Signal gating
  • Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
  • Frequency dividers
  • DIVISION
  • Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
Step5Bar-code shipping tag
SY10EL33LZC-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    10EL
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3.3V~5V
  • Base Part Number
    10EL33
  • Number of Elements
    1
  • Reset
    Asynchronous
  • Direction
    Up
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Number of Bits per Element
    1
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Count Rate
    4.2GHz