  • SY10EL33LZI
SY10EL33LZI
advertisement
Manufacturer No:
SY10EL33LZI
HK JDW NO:
536-SY10EL33LZI
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SY10EL33LZI
Description:
1 Element Counters & Dividers 10EL Series 10EL33 Up Positive, Negative 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
SY10EL33LZI Overview
This is a device supplied in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. An interconnection of 1elements is provided by wires. Packaging is based on Bulk. The 10ELseries offers a wide range of applications due to its versatility. A logic type of Divide-by-4 is adopted. -40°C~85°Cshould be set as the operating temperature. In this case, it is mounted with a Surface Mounttype. Providing a voltage of 3.3V~5Vensures higher reliability of operation. There are 1bits stored in each element of the array. More related parts are available under its base part number 10EL33.
SY10EL33LZI Features
Embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 bits per element
SY10EL33LZI Applications
There are a lot of Microchip Technology SY10EL33LZI Counters & Dividers applications.
  • Frequency dividing circuits
  • Control counters
  • Clocks
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • SQUARE ROOT
  • Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
  • Time delay circuits
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
  • Programmable binary and decade
  • Programmable decade counters
Step5Bar-code shipping tag
SY10EL33LZI
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    10EL
  • Voltage - Supply
    3.3V~5V
  • Base Part Number
    10EL33
  • Number of Elements
    1
  • Reset
    Asynchronous
  • Direction
    Up
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Number of Bits per Element
    1
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Count Rate
    4.2GHz