  • SY10EP33VKI-TR
SY10EP33VKI-TR
advertisement
Manufacturer No:
SY10EP33VKI-TR
HK JDW NO:
536-SY10EP33VKI-TR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
SY10EP33VKI-TR
Description:
1 Element Counters & Dividers 10EP Series 10EP33 Positive, Negative 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
SY10EP33VKI-TR Overview
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)is a package in which this device is packaged. In wires, 1elements are connected. Tape & Reel (TR)is the packaging method used for this package. Having been designed as a member of the 10EPseries, it is well suited to a variety of applications. Divide-by-4is selected as the logic type. -40°C~85°Cis the recommended operating temperature. Using a Surface Mountmounting type, it is mounted. In the presence of the supply voltage of [0], it can operate more reliably. It contains 1elements. Under its base part number of [0], you will find additional related parts.
SY10EP33VKI-TR Features
Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 bits per element
SY10EP33VKI-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology SY10EP33VKI-TR Counters & Dividers applications.
  • SQUARE ROOT
  • Up Counters
  • Programmable binary and decade
  • Frequency dividers
  • Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
  • counting/frequency sy nthesizers-BCD output
  • Fixed and programmable counters greater than 10
  • DIVISION
  • POWER COMPUTATION
  • Frequency dividing circuits
Step5Bar-code shipping tag
SY10EP33VKI-TR
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2010
  • Series
    10EP
  • Voltage - Supply
    3.3V~5V
  • Base Part Number
    10EP33
  • Number of Elements
    1
  • Reset
    Asynchronous
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Number of Bits per Element
    1
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Count Rate
    4GHz