  • T350A225K016AT
T350A225K016AT
advertisement
Manufacturer No:
T350A225K016AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T350A225K016AT
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
T350A225K016AT
Purchasing and Inquiry
T350A225K016AT Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 8Ohm.This capacitor has a leakage current of 500nA.In this capacitor's case, the dissipation factor 5 % represents the power loss caused by AC applied through it.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.05.
T350A225K016AT Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 5 %
its tan delta is 0.05
T350A225K016AT Applications
There are a lot of KEMET T350A225K016AT applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • Computer
  • Avionics,
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
T350A225K016AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    T350, UltraDip II
  • Size / Dimension
    0.177Dia 4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Conformal Coated
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    16V
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.05
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Diameter
    4.5mm
  • Height
    7.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.280 7.10mm