  • T350J476K016AS
T350J476K016AS
advertisement
Manufacturer No:
T350J476K016AS
HK JDW NO:
417-T350J476K016AS
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
T350J476K016AS
Purchasing and Inquiry
T350J476K016AS Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1.3Ohm in this case.The leakage current of this capacitor is 5.6μA. The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
T350J476K016AS Features
a leakage current of 5.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T350J476K016AS Applications
There are a lot of KEMET T350J476K016AS applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Airbag systems
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • Computer
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
T350J476K016AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    T350, UltraDip II
  • Size / Dimension
    0.331Dia 8.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.3Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    5.6μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    J
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    8.4mm