  • T350K226K035AT
T350K226K035AT
advertisement
Manufacturer No:
T350K226K035AT
HK JDW NO:
417-T350K226K035AT
Datasheet:
T350K226K035AT
Purchasing and Inquiry
T350K226K035AT Overview
This resistor has a resistance of 1.3Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor has a leakage current of 6.2μA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
T350K226K035AT Features
a leakage current of 6.2μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T350K226K035AT Applications
There are a lot of KEMET T350K226K035AT applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • Avionics,
  • ABS
  • General purpose
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
T350K226K035AT
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    T350, UltraDip II
  • Size / Dimension
    0.350Dia 8.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    8.9mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.3Ohm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    35V
  • Leakage Current
    6.2μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    K
  • Diameter
    8.9mm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm