  • T354K226K035AS
T354K226K035AS
advertisement
Manufacturer No:
T354K226K035AS
HK JDW NO:
417-T354K226K035AS
Datasheet:
T354K226K035AS
Purchasing and Inquiry
T354K226K035AS Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.3Ohm @ 100kHz.There is a leakage current of 6.2μA in this capacitor.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 8 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
T354K226K035AS Features
a leakage current of 6.2μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.06
T354K226K035AS Applications
There are a lot of KEMET T354K226K035AS applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • General purpose
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
T354K226K035AS
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    Radial, Disc
  • Surface Mount
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    T354, UltraDip II
  • Size / Dimension
    0.350Dia 8.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    8.9mm
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.3Ohm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.250 6.35mm
  • Leakage Current
    6.2μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    K
  • Height
    15.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm