  • T491A475K020AT
T491A475K020AT
advertisement
Manufacturer No:
T491A475K020AT
HK JDW NO:
417-T491A475K020AT
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
T491A475K020AT Overview
Set the capacitor's ripple current to 137mA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 4Ohm, also referred to as internal resistance.This capacitor leaks current at 900nA.In this capacitor's case, the dissipation factor 8 % represents the power loss caused by AC applied through it.
T491A475K020AT Features
137mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 900nA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
T491A475K020AT Applications
There are a lot of KEMET T491A475K020AT applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Industrial
  • General purpose
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
T491A475K020AT
    Select All
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    900nA
  • Ripple Current
    137mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%