  • T491C686M010AT
T491C686M010AT
advertisement
Manufacturer No:
T491C686M010AT
HK JDW NO:
417-T491C686M010AT
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T491C686M010AT
Purchasing and Inquiry
T491C686M010AT Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 1.2Ohm, also referred to as internal resistance.This capacitor leaks current 6μA.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
T491C686M010AT Features
a leakage current of 6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T491C686M010AT Applications
There are a lot of KEMET T491C686M010AT applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
T491C686M010AT
    12 Weeks
  • Mount
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    6μA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm