  • T491X226K050AH
T491X226K050AH
advertisement
Manufacturer No:
T491X226K050AH
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T491X226K050AH
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T491X226K050AH
Purchasing and Inquiry
T491X226K050AH Overview
There is a ripple current of 209.6mA set on the capacitor.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 600mOhm.This capacitor leaks current at 0.011mA.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.1.
T491X226K050AH Features
209.6mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.011mA in this capacitor
its tan delta is 0.1
T491X226K050AH Applications
There are a lot of KEMET T491X226K050AH applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Industrial
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Airbag systems
  • ABS
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
T491X226K050AH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.011mA
  • Ripple Current
    209.6mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm