  • T491X226K050AT
T491X226K050AT
advertisement
Manufacturer No:
T491X226K050AT
HK JDW NO:
417-T491X226K050AT
Datasheet:
T491X226K050AT
Purchasing and Inquiry
T491X226K050AT Overview
Set the capacitor's ripple current to 524mA.This resistor has a resistance of 600mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks 11μA current.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.1.
T491X226K050AT Features
524mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 11μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.1
T491X226K050AT Applications
There are a lot of KEMET T491X226K050AT applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • Avionics,
  • Consumer
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • Computer
  • Avionics / military / space
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
T491X226K050AT
    12 Weeks
  • Mount
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    11μA
  • Ripple Current
    524mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm