  • T494A106K010AT
T494A106K010AT
advertisement
Manufacturer No:
T494A106K010AT
HK JDW NO:
417-T494A106K010AT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T494A106K010AT
Purchasing and Inquiry
T494A106K010AT Overview
A ripple current of 204mA is set on the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.There is a leakage current of 1μA in this capacitor.This capacitor has a dissipation factor of 6 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.
T494A106K010AT Features
204mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 1μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
T494A106K010AT Applications
There are a lot of KEMET T494A106K010AT applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • Computer
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
T494A106K010AT
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Lead Pitch
    1.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    1μA
  • Ripple Current
    204mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    T494
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%