  • T494E687M006AT
T494E687M006AT
advertisement
Manufacturer No:
T494E687M006AT
HK JDW NO:
417-T494E687M006AT
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
T494E687M006AT
Purchasing and Inquiry
T494E687M006AT Overview
Set the capacitor's ripple current to 1.414A.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 100mOhm.The leakage current of this capacitor is 42.8μA. Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 12 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
T494E687M006AT Features
1.414A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 42.8μA in this capacitor
the dissipation factor is 12 %
its tan delta is 0.12
T494E687M006AT Applications
There are a lot of KEMET T494E687M006AT applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Consumer
  • General purpose
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
  • Industrial control units
  • Avionics,
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
T494E687M006AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    T494
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.236W 7.30mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    6mm
  • Case Code (Metric)
    7260
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    42.8μA
  • Ripple Current
    1.414A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.80mm
  • Length
    7.3mm