  • T494T475K016AT
T494T475K016AT
advertisement
Manufacturer No:
T494T475K016AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T494T475K016AT
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T494T475K016AT
Purchasing and Inquiry
T494T475K016AT Overview
Set the capacitor's ripple current to 153mA.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.800nA is the leakage current of this capacitor.This capacitor has a dissipation factor of 6 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
T494T475K016AT Features
153mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 800nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T494T475K016AT Applications
There are a lot of KEMET T494T475K016AT applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Avionics,
  • Consumer
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
T494T475K016AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2014
  • Series
    T494
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    800nA
  • Ripple Current
    153mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.5mm