  • T495D336K016AHE225
T495D336K016AHE225
advertisement
Manufacturer No:
T495D336K016AHE225
HK JDW NO:
417-T495D336K016AHE225
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
Description:
33μF ±10% 225mOhm 2-Termination Polar 0.0053mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495D336K016AHE225
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ripple Current
    734mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T495
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    225mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0053mA