  • T495X107K025ATE150
T495X107K025ATE150
advertisement
Manufacturer No:
T495X107K025ATE150
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T495X107K025ATE150
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495X107K025ATE150 Overview
Set the capacitor's ripple current to 944mA.This resistor has a resistance of 150mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.0.025mA is the leakage current of this capacitor.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 10 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.1.
T495X107K025ATE150 Features
944mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.025mA in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
T495X107K025ATE150 Applications
There are a lot of KEMET T495X107K025ATE150 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • ABS
  • General purpose
  • Computer
  • Avionics,
  • Industrial
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
T495X107K025ATE150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.025mA
  • Ripple Current
    944mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm