  • T495X157K016ATE100
T495X157K016ATE100
advertisement
Manufacturer No:
T495X157K016ATE100
HK JDW NO:
417-T495X157K016ATE100
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495X157K016ATE100 Overview
The capacitor's ripple current is set to 514mA.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 100mOhm in this case.Currently, this capacitor is leakage current 24μA.This capacitor has a dissipation factor of 8 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.Insulating oil has a tan delta of 0.08 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
T495X157K016ATE100 Features
514mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 24μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
T495X157K016ATE100 Applications
There are a lot of KEMET T495X157K016ATE100 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • Computer
  • Military / aerospace
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
T495X157K016ATE100
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    3.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    24μA
  • Ripple Current
    514mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm