  • T495X337K010ATE060
T495X337K010ATE060
advertisement
Manufacturer No:
T495X337K010ATE060
HK JDW NO:
417-T495X337K010ATE060
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495X337K010ATE060 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 60mOhm as their resistance.This capacitor leaks 0.033mA current.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 10 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.1.
T495X337K010ATE060 Features
a leakage current of 0.033mA in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
T495X337K010ATE060 Applications
There are a lot of KEMET T495X337K010ATE060 applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • General purpose
  • Computer
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Industrial
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
T495X337K010ATE060
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.033mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm