  • T495X476K020ATE065
T495X476K020ATE065
advertisement
Manufacturer No:
T495X476K020ATE065
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T495X476K020ATE065
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495X476K020ATE065 Overview
There is a ripple current of 1434mA set on the capacitor.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 65mOhm as their resistance.0.0094mA is the leakage current of this capacitor.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 8 %, which indicates the power lost through it.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.08.
T495X476K020ATE065 Features
1434mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0094mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
T495X476K020ATE065 Applications
There are a lot of KEMET T495X476K020ATE065 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
T495X476K020ATE065
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    65mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0094mA
  • Ripple Current
    1434mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm