  • T496X226M025ATE900
T496X226M025ATE900
advertisement
Manufacturer No:
T496X226M025ATE900
HK JDW NO:
417-T496X226M025ATE900
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T496X226M025ATE900 Overview
There is a ripple current of 171.2mA set on the capacitor.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 900mOhm as their resistance.This capacitor leaks current at 5.5μA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
T496X226M025ATE900 Features
171.2mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 5.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T496X226M025ATE900 Applications
There are a lot of KEMET T496X226M025ATE900 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • ABS
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
T496X226M025ATE900
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    T496
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Fail Safe with Built-in Fuse
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5.5μA
  • Ripple Current
    171.2mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm