  • T496X475M050ATE1K5
T496X475M050ATE1K5
advertisement
Manufacturer No:
T496X475M050ATE1K5
HK JDW NO:
417-T496X475M050ATE1K5
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T496X475M050ATE1K5 Overview
Capacitor ripple current is set to 132.8mA.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.This capacitor has a leakage current of 0.0024mA.This capacitor has a dissipation factor of 6 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
T496X475M050ATE1K5 Features
132.8mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0024mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T496X475M050ATE1K5 Applications
There are a lot of KEMET T496X475M050ATE1K5 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • ABS
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • Avionics,
  • Telecom infrastructure
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
T496X475M050ATE1K5
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    T496
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Fail Safe with Built-in Fuse
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0024mA
  • Ripple Current
    132.8mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm