  • T496X476K020AS
T496X476K020AS
advertisement
Manufacturer No:
T496X476K020AS
HK JDW NO:
417-T496X476K020AS
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T496X476K020AS
Description:
47μF ±10% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0094mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T496X476K020AS
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T496
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Fail Safe with Built-in Fuse
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0094mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm