  • T499A225K006ATE6K5
T499A225K006ATE6K5
advertisement
Manufacturer No:
T499A225K006ATE6K5
HK JDW NO:
417-T499A225K006ATE6K5
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
T499A225K006ATE6K5 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 6.5Ohm in this case.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.
T499A225K006ATE6K5 Features
the dissipation factor is 6 %
T499A225K006ATE6K5 Applications
There are a lot of KEMET T499A225K006ATE6K5 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
T499A225K006ATE6K5
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    T499
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 175°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm