  • T499D107K010ATE700
T499D107K010ATE700
advertisement
Manufacturer No:
T499D107K010ATE700
HK JDW NO:
417-T499D107K010ATE700
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T499D107K010ATE700 Overview
It is set to 417mA for the ripple current of the capacitor.This resistor has a resistance of 700mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.There is a leakage current of 0.01mA in this capacitor.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 8 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.08.
T499D107K010ATE700 Features
417mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
T499D107K010ATE700 Applications
There are a lot of KEMET T499D107K010ATE700 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Consumer
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • Computer
  • ABS
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
T499D107K010ATE700
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    T499
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Molded
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 175°C
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Ripple Current
    417mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm