  • T520B107M004ASE040
T520B107M004ASE040
advertisement
Manufacturer No:
T520B107M004ASE040
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T520B107M004ASE040
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520B107M004ASE040 Overview
The part's ripple current is determined to be 500mA.For high efficiency, you should maintain the 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).The leakage current is 0.04mA.100μF is the capacitance of the device.To fully perform its function, 4V needs a rated (DC) voltage (Urdu).Ensure its reliability by operating at DC voltage of 4V.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.Operating at [0.083 2.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T520B107M004ASE040 Features
500mA ripple current
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.04mA
with a capacitance of 100μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520B107M004ASE040 Applications
There are a lot of KEMET T520B107M004ASE040 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T520B107M004ASE040
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.04mA
  • Ripple Current
    500mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm