  • T520B107M006ATE025
T520B107M006ATE025
advertisement
Manufacturer No:
T520B107M006ATE025
HK JDW NO:
417-T520B107M006ATE025
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520B107M006ATE025 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 25mOhm @ 100kHz.0.063mA is supported by it.100μF is the capacitance of the device.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 6.3V.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.Operating at [0.083 2.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T520B107M006ATE025 Features
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.063mA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520B107M006ATE025 Applications
There are a lot of KEMET T520B107M006ATE025 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520B107M006ATE025
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.063mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm