  • T520B107M006ATE035
T520B107M006ATE035
advertisement
Manufacturer No:
T520B107M006ATE035
HK JDW NO:
417-T520B107M006ATE035
Purchasing and Inquiry
T520B107M006ATE035 Overview
In this part, the ripple current is 1900mA.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 35mOhm @ 100kHz for high efficiency.The leakage current of 0.063mA can be supported.With 100μF capacitance, it operates.The voltage rating of the DC is 6.3V to ensure reliability.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.In addition to its 0.083 2.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T520B107M006ATE035 Features
1900mA ripple current
a 35mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.063mA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520B107M006ATE035 Applications
There are a lot of KEMET T520B107M006ATE035 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520B107M006ATE035
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.063mA
  • Ripple Current
    1900mA
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm