  • T520B157M006ATE025
T520B157M006ATE025
advertisement
Manufacturer No:
T520B157M006ATE025
HK JDW NO:
417-T520B157M006ATE025
Purchasing and Inquiry
T520B157M006ATE025 Overview
A high standard of efficiency requires a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).The leakage current is 0.095mA.A 150μF capacitance is used to operate it.This device requires a DC voltage (Urdu) of rated (6.3V) to function properly.A voltage-rated DC of 6V ensures its reliability.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.In the seated position, it has a maximum height of 0.083 2.10mm°C, so it is stable under all conditions.
T520B157M006ATE025 Features
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.095mA
with a capacitance of 150μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 6.3V
the voltage - rated DC of 6V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520B157M006ATE025 Applications
There are a lot of KEMET T520B157M006ATE025 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520B157M006ATE025
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.095mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm