  • T520V227M2R5ATE045
T520V227M2R5ATE045
advertisement
Manufacturer No:
T520V227M2R5ATE045
HK JDW NO:
417-T520V227M2R5ATE045
Purchasing and Inquiry
T520V227M2R5ATE045 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 500mA.For high efficiency, you should maintain the 45mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).It is capable of supporting leakage currents of 55μA.Capacitance is 220μF when it operates.The voltage rating of the DC is 2.5V to ensure reliability.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.It has a maximum seated height of 0.075 1.90mm°C, which enables stable operation.
T520V227M2R5ATE045 Features
500mA ripple current
a 45mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 55μA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520V227M2R5ATE045 Applications
There are a lot of KEMET T520V227M2R5ATE045 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520V227M2R5ATE045
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Molded
  • Resistance
    45mOhm
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    55μA
  • Ripple Current
    500mA
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm