  • T521B226M016AHE090
T521B226M016AHE090
advertisement
Manufacturer No:
T521B226M016AHE090
HK JDW NO:
417-T521B226M016AHE090
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T521B226M016AHE090 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 90mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 22μF.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.With a voltage of 16V, high efficiency is possible.Having a maximum height seated of 0.083 2.10mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T521B226M016AHE090 Features
a 90mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 22μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 16V
T521B226M016AHE090 Applications
There are a lot of KEMET T521B226M016AHE090 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T521B226M016AHE090
  • Series
    KO-CAP® T521
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C